Eksamiteks õppimine

Kui eksamivalik sooritatud ja koolis registreeritud, on tagumine aeg hakata eksamiks valitud õppeainetesse erilise vastutustundega suhtuma. Ära lükka eksamiteks valmistumist ainult eksamiperioodile, viimaseks kuuks või nädalaks! Sellega tekitad endale pingeid vaid juurde. Eksamite maht on ju suur ja hõlmab kõiki su seniseid kooliaastaid!

Ehk on sul võimalik käia eksamiainete lisatundides või konsultatsioonides, kus õpetajal on rohkem aega ja võimalust sind õppetöös individuaalselt juhendada? Tunnis, kus osaleb terve klass, ei pruugi ta sinu konkreetseid nõrkusi või tugevusi alati märgata ega osata sind kõige tõhusamalt aidata. Igal juhul peaksid valitud eksamiainete õpetajatega kindlasti rohkem suhtlema, neile oma küsimustest ja võimalikest teadmislünkadest märku andma, küsima õppetööks lisamaterjale, vajalikke teavikuid ja muud sellist. 

Kuidas efektiivselt õppida?
Sind ootab enne lõpueksameid töötihe poolaasta. Ja kui seni oled võib-olla armastanud, kus võimalik, ka luuslanki lasta, siis nüüd tasub sul küll mobiliseerida kogu tahtejõud enda tuleviku nimel. Selleks võiksid rakendada ammu äraproovitud retsepti pingelisteks aegadeks.

  • Koosta endale õppimist arvestav päevakava. Märgi sinna, millal lõpeb kool, mitu tundi jätad endale suhtlemiseks ja huvitegevuseks, mitu tundi õppimiseks. Arvesta erinevate nädalapäevade erineva rutiiniga (trenniajad, huvikool jms). Püüa siiski jätta õppimiseks iga päev enam-vähem sama kellaaeg, nii harjud paremini uue päevarütmiga. Ja pea oma päevakavast kinni! ´
  • Kui jõuad koolist koju, võta veidi aega puhkuseks või säti kohe koolijärgsele ajale oma trenn, huvikool, kohtumine sõpradega või tegelemine hobidega. 
  • Kui päevakavas on õppimise aeg, siis see tähendabki õppimist, mitte kaustikute tagant ühe silmaga teleka vaatamist, MSN-is sõbraga vestlemist või internetifoorumite külastamist. Väldi taolist õppimise „mängimist” ja iseenda petmist. 

  • Kujunda välja oma õppimise rituaal – see aitab sul keskenduda. Ehk alustada pidulikult alati kõigi õpikute-vihikute koolikotist väljatõstmisega ja mugavalt töövalmis seadmisega sellises järjekorras, nagu kavatseme õppida? Ehk varustada end enne alustamist suure aurava teekruusiga? Ehk süüdata meeldiva lõhnaga viirukipulk? Kui loome rituaali, on palju kergem alustada. Samuti mõtle õpiviiside peale. Kas alustad kirjalikest ülesannetest või teooria kordamisest? Kas alustad raskema või kergema ainega? Tee märkmeid, kasuta järjehoidjaid või liimiribaga märkmelipikuid oluliste kohtade tähistamiseks. 
  • Enne konkreetset õppetükki püstita endale eesmärk, mõtesta lahti, mida tahad leida või teada saada. Kui oled sõnastanud oma peas küsimused, on teooriast kerge leida neile vastuseid. 

  • Tõhus õpilugemine on kolmekordne: esiteks ülevaatlik ning tutvuv, teiseks süvenenud ja kolmandaks kordav. Ole mõttega asja juures ja loov, esita endale loetu kohta küsimusi, proovi õpitut seostada eluliste nähtuste või teiste ainetega. 
  • Mõtle, kas saaksid oma õppimistingimusi parandada. Püüa töötada kohas, kus sind kõige vähem segatakse. Kui kodus pole võimalik õppida, hakka selleks kasutama raamatukogu lugemissaali. Hoolitse, et su töövahendid (pliiatsid, paberid, õpikud, konspektid) oleksid alati kindlas kohas ja käepärased, et su töökoht oleks mugav ja valge. 

  • Luba endale puhkust, kui tunned, et pea on väsinud, aga sea endale selleks siiski ajalised piirid. Ära anna järele kiusatusele pause pikemaks venitada, väldi näiteks nende ajal põneva filmi või arvutimängu küüsi sattumist! Võid ka kohe planeerida endale puhkepausid kindla ajavahemiku tagant ja nende sisustamiseks konkreetse tegevuse: kerged võimlemisharjutused, võileiva tegemine, telefonikõne sõbrale jms.

allikas: www.hm.ee